Kapat
Osmaniye Mah. Çağlar Sok. No: 2 Bakırköy / İstanbul
(0212) 909 97 72 info@klimaservisimerkezi.com.tr
Chiller Servisi

Chiller servisi olarak sizlere Chiller bakımının öneminden ve arıza durumlarından biraz bahsetmek isteriz. Su veya hava soğutmalı bir proses soğutucu kullanıyorsanız, makinenin kapanmasını önlemek için soğutma sıvısının kirlenmeden ve kesin ve sabit bir sıcaklıkta kalmasının ne kadar zorunlu olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Chiller sisteminin doğru işlevi, verimli, üretken üretim süreçleri sağlamak için çok önemli olduğundan çalışır durumda tutmak ve ileride daha büyük sorunlardan kaçınmak için ekipmanınıza servis verirken proaktif olmak istersiniz. Bu sistemler genellikle karmaşıktır ve soğuttukları alan veya ekipmana göre değişiklik gösterir. Bu karmaşık soğutma ekipmanına aşina değilseniz temel bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Chiller (Soğutucular) Nasıl Çalışır?

Soğutucular, geleneksel bir split sistem veya paket ünitenin yaptığı gibi, iklim kontrolü gerektiren bir alandan ısıyı uzaklaştırır. Ancak bunu yapmak için hava yerine su (veya bir su çözeltisi) kullanırlar. İki tip chiller vardır. İlki su soğutmalı diğeri ise hava soğutmalıdır. Soğutucu akışkan yoğunlaştırıcıya ulaşana kadar sürecin çoğu boyunca benzer şekilde çalışırlar ve her ikisi de aşağıdaki bölümlerde özetlenmiştir.

Su Soğutmalı Soğutucular

Soğutma işlemi, ısının sudan soğutucuya aktarıldığı birincil dönüşten su evaporatöre girdiğinde başlar. Şimdi soğutulmuş su daha sonra birincil besleme yoluyla su deposuna gönderilir ve burada su pompası tarafından çeşitli iklim kontrollü alanlara dağıtılır. Termodinamiğin ikinci yasasına göre ısı her zaman sıcaktan soğuğa hareket ettiğinden, soğutulmuş su klima santralinde şartlandırılmış mahallin ortam ısısını emer. Bir fan daha sonra soğutulmuş havayı kanal sistemi aracılığıyla boşluğa zorlar. Daha sonra ısınan su tekrar soğutulmak üzere soğutucuya geri gönderilir.

Bu arada, soğutucu akışkanın daha fazla ısı emmesini sağlamak için evaporatördeki soğutucu akışkan tarafından emilen ısının aktarılması gerekir. Düşük basınçlı, yüksek sıcaklıktaki soğutucu akışkan, evaporatörden motorla çalışan kompresöre hareket eder, bu da basıncı ve sıcaklığı artırır. Bundan sonra, soğutucu akışkan kondensere girer. Su soğutmalı soğutma grupları, soğutucu borularını çevrelemek ve ısıyı çekmek için su kullanır. Su daha sonra ısıyı serbest bırakmak için bir soğutma kulesine pompalanır. Yoğuşmadan sonra, soğutucu, işlemin yeniden başladığı evaporatöre geri dönmeden önce basıncı azaltmak için bir genleşme valfinden geçer.

Hava Soğutmalı Soğutucular

Su soğutmalı chillerlerde olduğu gibi, proses chillere ılık su getiren birincil dönüş ile başlar. Isı, evaporatörde soğutucuya aktarılır ve su, birincil beslemeden soğutulmuş alana akar. Soğutucu akışkan, basıncı ve sıcaklığı yükseltmek için kompresörden geçer ve ardından kondensere ulaşır. Burada, fanlar dış havayı, bu ısıyı ortam havasına atmadan önce soğutucu akışkandan ısıyı emen kondansatör aracılığıyla dolaştırır. Soğutucu akışkan daha sonra genleşme valfinden geçer ve evaporatöre geri döner.

Chiller Bakım Hizmetleri

Chiller'lerin çeşitli kullanımları vardır ve bazen su ısıyı havadan daha iyi ilettiği için geleneksel split sistemlere veya paket ünitelere göre tercih edilir. Bu nedenle su soğutmalı soğutma grupları, performanslarında daha tutarlı ve verimli olmaları ve hava soğutmalı muadillerine göre daha uzun ömürlü olmaları ile bilinirler. Chiller Servisi olarak sizlere rutin bakımın önemini hatırlatmak isteriz. Rutin bakım işlemleri sayesinde pek çok arızadan kaçınabilirsiniz.

Chiller Etkileyen Genel Sorunlar

Aşınma

Soğutucular, suyu soğutucu ile iklim kontrollü alan arasında aktarmak için metal borular kullanır. Sudaki oksijenin basit varlığı korozyona neden olabilir, ancak su ve borular uygun şekilde arıtılırsa bu, riski önemli ölçüde azaltabilir. Ancak su arıtımı yetersiz ise sisteme tortu, mineral ve bakteri girebilir. Oksijenlenme seviyelerinin farklılaşmasına neden olan bir tortu veya bakteri birikimi varsa, metaller paslanmaya başlayabilir. Ayrıca iki farklı metalin kullanıldığı herhangi bir nokta, farklı elektrokimyasal özellikleri nedeniyle korozyon riski altında olabilir.

Kötü Bakım

Bu karmaşık makineler, onları iyi çalışır durumda tutmak için çok fazla bakım gerektirir. Uygun adımlar atılmazsa soğutma grubu paslanabilir, tıkanabilir, verimini kaybedebilir veya bir dizi başka sorunla karşılaşabilir. Örneğin, uygun su arıtımı sağlanmazsa veya açık soğutma kuleleri temizlenmezse, sisteme tortu veya partiküller girerek tıkanmış borulara ve zayıf ısı transferine neden olabilir. Hava soğutmalı bir Chiller'in kondansatörü, birikintilerle tıkanabilir veya kirle kaplanabilir, bu da verimliliği düşürür.

Elektrik Sorunları

Bir soğutma grubu içindeki elektrik sistemleri, makinenin geri kalanı kadar özenle tasarlanmış ve karmaşıktır. Yüksek voltaj dalgalanması veya aşınma ve yıpranma nedeniyle kolayca dengeleri bozulabilir. Bir topraklama sorunu veya güç kaynağı arızası varsa, soğutma grubu bunu algılayabilir ve kendini kapatabilir. Soğutucunun aşırı yüklenmesi, aşırı ısınmasına neden olabilir ve bu da büyük olasılıkla arızaya neden olur. Teller ve kablolar, bakım sonrasında veya ihmal nedeniyle gevşeyebilir veya hasar görebilir. Chiller Servisi kapsamında tüm bu arıza problemlerinin üstesinden gelmenize yardımcı olmaktayız.

Yaygın Chiller Sorunları ve Olası Nedenleri

 • Yanlış hat voltajı veya gevşek bağlantı,
 • Yanlış faz bağlantısı (üç fazlı üniteler),
 • Devre kesici veya sigorta atmış,
 • Güç anahtarı "kapalı" konumdadır.
 • Pompalama yok veya yetersiz sıvı akışı;
 • Yanlış veya dalgalı hat voltajı,
 • Rezervuarda yetersiz sıvı,
 • Sıkışmış veya kısıtlanmış proses hattı,
 • Kapalı veya kısmen kapalı proses valfi,
 • Sıcaklık gereksinimleri için uygun olmayan soğutma sıvısı,
 • Bloke sıvı filtresi,
 • Proses boruları çok küçük,
 • Süreç kısıtlaması,
 • Pompa arızası,
 • Soğutma yok veya yetersiz soğutma;
 • Yanlış veya dalgalı hat voltajı,
 • Tıkalı hava filtresi veya kondansatör,
 • Sıcaklık gereksinimleri için uygun olmayan soğutma sıvısı,
 • Soğutucu akışkanın ısı transfer özellikleri bozuldu,
 • Soğutucu sızıntısı,
 • Yüksek ortam sıcaklığı,
 • Evaporatör buzlanması

Şirket içi test ve ekipman onarım tesisimiz ile Chiller Servisi olarak, uzun yıllar boyunca işin ehli olmayı başardık. Sektördeki tecrübemiz ve deneyimimiz sayesinde yukarıda sıraladığımız tüm bu problemlerin üstesinden verdiğimiz kaliteli hizmet ile gelebilirsiniz. Proses soğutucunuzun onarılamayacak durumda olması durumunda, ihtiyaçlarınıza uygun yeni bir ünite tedarik ederek tekrar çalışmaya başlamanıza yardımcı olabiliriz. Bu nedenle standart bir sisteme veya özel bir çözüme ihtiyacınız varsa mutlaka bizimle iletişime geçmelisiniz.