Kapat
Osmaniye Mah. Çağlar Sok. No: 2 Bakırköy / İstanbul
(0212) 909 97 72 info@klimaservisimerkezi.com.tr
Klima Arızaları

Klimalar yazın ortamı serinleten kışın da ortam ısınmasını sağlayan cihazlardır. Klimaların kullanımı günümde giderek yaygınlaşmaktadır. Ama her cihazda olduğu gibi klimada da bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Eğer doğru şekilde kurulum olmazsa ya da düzenli bakımlar yapılmazsa klima ile ilgili sorun yaşanır.

Klima Montajı

Klima montajı sırasında yer seçiminin doğru yapılması gerekir. Hatalı konumlandırma klimanın verimsiz çalışmasına neden olacaktır. Klimanın kurulumu sırasında dış ünitenin bağlanacağı yere yakınlığına bakılır. Pencerelerin durumuna dikkat edilir. Oda içindeki diğer cisimlerin konumlarına bakılır. Eğer bu noktalara dikkat edilemezse klima arızaları yaşanabilir.

Klima Periyodik Bakımı

Klimaların uzman kişiler tarafından periyodik bakımının yapılması gerekir. Periyodik bakımı yapılmayan klimalarda arıza yaşanmaktadır. Evlerde bulunan klimalar yılda iki kez, iş yerlerinde bulunan klimalarda yılda dört kez kontrol edilmelidir. Bu şekilde klimalar daha verimli çalışır. Klimanın hava filtrelerinin bakımlar sırasında değişmesi söz konusu olacaktır. Böylece ortama salına hava kalitesi daha iyi olur. Kişilerin sağlıklı bir ortamda bulunması sağlanır.

Klima bakımı sırasında tüm elektrik devreleri de kontrol edilir. Bu kontrol sayesinde herhangi bir elektrik aksamının sorunu olup olmadığı kontrol edilir. Elektrik aksamı ile ilgili sorunlar mekanda yangın durumuna bile neden olabilir. Klima arızalarının önüne geçmek için düzenli bakım yapılması gerekir. Klima ile ilgili sorun yaşandığında klima bakımı önemlidir.

Klimalarda Üfleme Sorunu

Klimalarda çeşitli sorun yaşanabilir. Klimada hava üfleme sorunu yaşanabilir. Hava üfleme sorunu yaşandığında soğutucu sorunlarına bakılması gerekir. Soğutucu akışkan sistemi klimadan çıkan havanın soğutulduğundan emin olmak anlamına gelmektedir. Soğutucu seviyeleri yetkili servis elemanları tarafından bakılmalıdır. Klimanın soğuk hava üflememesi verimsizlik oluşturur. Klima arızaları sorun teşkil eder.

Klima sorunları arasında fanın çalışmaması da yer almaktadır. Klimalarda fanın çalışmamasının nedeni kondansatör fanınızın dönmemesinden kaynaklanır. Bunun nedeni fanın yanması olabilir.

Fanın yanması durumunda fanın değiştirilmesi gerekir. Fanın orijinal parça ile değiştirilmesi gerekir. Klimada suyun doğru tahliye edilmemesi klimanın soğutmasına engel olmaktadır. Nem oranının fazla yoğuşması fanın soğutma kapasitesini olumsuz etkiler.

Klimanın sürekli çalıştırılması klimalarda sorun yaratabilir. Belirli dönemlerde klimaların dinlendirilmesi gerekir. Klimanın sürekli çalıştırılması sonucunda arıza ortaya çıkabilir. Bu durumda klima arızaları onarılması gerekir. Termostatın sıcaklığını düşürdükten sonra sorun devam ediyorsa klimanın onarıma gerek vardır. Klimanın soğutma sorunu varsa filtrelerin temizlenmesi de yeterli olabilir. Bunu da uzman bir kişinin yapması gerekmektedir.

Klima Gazları

Klima cihazları iç ve dış ünite olarak iki parçadan oluşmaktadır. İç ve dış parçalar farklı hava şartlarına maruz kalmaktadır. Klimalar bazı gazlar ile çalışmaktadır. Klimanın verimli çalışması için bakımlı olması gerekir. Isı transfer yüzeylerinde kirlenmeler verimliliği etkiler. Klimalar gazdan sıvıya sonra tekrar gaza dönüşen kimyasallar kullanılır. Klima arızaları sırasında içinde bulunan soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre değiştirilmesi gerekir.

Klimalarda enerji gelip gelmemesi sigortalar ile ilgili olabilir. Sigorta sorunu da uzman bir kişi tarafından tespit edilmelidir. Klimayı kışın verimli kullanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Dış ünitenin soğuk ortamda olması klimaya sorun yaratabilir. Defrost sorunu olabilir. Defrost süresi 4-7 dakikayı da bulabilir.

Klimalarda Elektrik Sorunu

Klimalar yaşam alanlarında hayat kalitesini yükseltmektedir. Klimaların arızası olduğunda uzman kişilerin müdahale etmesi gerekir. Elektrik çalışmadığında elektrik aksamı, kablolar, sigorta gibi bölümler kontrol edilir. Elektrik donanımında oluşan sorunlarda parça değişimine ihtiyaç duyulabilir. Servis gerekli işlemleri yapar. Elektrik akışında bir sorun yoksa kumanda kontrolünde sorun olabilir. Bazen sorun çok ufakta olabilir. Klimanın pili bitmiş veya zayıflamışsa pilin değişimi sorunu çözer.

Klima çalışırken az hava veriyor olabilir. Bu da verimli çalışmanın önünde engel oluşturur. Bu sorun karşısında öne paneldeki filtrelerin yıkanıp kurutularak takılması söz konusu olur. Filtre eskimişse yenisi ile değiştirilir. Uzman teknisyenler ürüne zarar vermeden bu işlemi yapacaktır. Klimalarda yaşanan bir sorunda klimanın iç aksamının su akıtması olmaktadır. İç mekanların kirlenmesine neden olabilir. Zeminlere zarar verebilir. Gider hortumunun kontrol edilmesi ve tıkanıklığın giderilmesi gerekir.

Klima Arızası Müdahale Aşamaları

Klima arızası onarımında bazı aşamaların yapılması gerekir. Klimanın elektrik aşaması kontrol edilir. Klimaya ulaşan tesisatta sorun varsa problem çözülür. Klimanın elektrik aksamında sorun yoksa iç aksamı gözden geçirilir. Kumandanın kontrolü yapılır. Kumanda da sorun varsa giderilme yoluna gidilir. Kumanda onarılamazsa, klimanın değişmesi söz konusu olur.

Klimaların soğutma veya ısıtma verimliliği çok önemlidir. Klimanın fan motoru çalıştığı halde soğutma veya ısıtma olmayabilir. Bu durumda klimanın termostat kısmı kontrol edilir. Arıza durumu kontrol edilir. Arıza varsa sorun çözülür veya değiştirilir. Klima termik atabilir. Kaçak durumu kontrol edilir veya gaz kontrolü yapılır.

Klimalarda Orijinal Parça Kullanılması

Klima sigortaları arttırabilir ve bu durumda iç bağlantıları kontrol edilir. Kablo arızası varsa kontrol edilir. Kablo arızası giderilir, değiştirilir. Klimaların onarımı sırasında orijinal parçaların kullanılması gerekir. Orijinal parçaların kullanılması büyük sorunlar yaratabilir. Değişen parçaların garanti süreleri de önem taşımaktadır. Değişimi yapılan parçalarında arıza ve hizmet garantisi olmalıdır.

Klimanın Sesli Çalışması

Klima arızalarının yaşanmaması için kurulumdan bakımına kadar her aşamanın dikkatle yapılması gerekir. Periyodik bakımlar klimaların ömrünü uzatmaktadır. Klimalar daha uzun ve sağlıklı kalabilir. Klimalarda yaşanan bir sorunda klimanın sesli çalışması olmaktadır. Klimanın sesli çalışması ortamda rahatsızlık yaratmaktadır.

Klimanın fan motorunun burç veya rulman kısımları arızalı olabilir. Bu da klimanın ses yapmasına neden olur. Fan motoru kontrol edilerek arıza tespiti yapılır. Ses giderilir ve bunun için gerekirse de değişim yapılır. Ekovat sesli çalışıyor olabilir. Kontrol sonrası bağlantı vidaları sıkılaştırılabilir. Klimanın kontrollerinin doğru şekilde yapılması gerekir.