Kapat
Osmaniye Mah. Çağlar Sok. No: 2 Bakırköy / İstanbul
(0212) 909 97 72 info@klimaservisimerkezi.com.tr
İnverter Klima Servisi

İnverter klima servisi olarak hizmet veren İklimsel Klima müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Klima kış ayları içinde yaz ayları içinde kullanım açısından önemli bir aygıt olarak bilinmektedir. Klimalar markalarına ve modellerine göre farklılık gösterir. İnverter klima servisi uzman kişiler tarafından klima servisi yapar. İnverter klima kompresörlerde güç kaynağının ayarlanması ile soğutma ve ısıtma kapasitelerinin değişebilmesidir.

Klima Servisleri

Klimaların periyodik bakımının aksatmadan yapılması gerekir. Zamanında yapılmayan bakımlar sonrasında sorun yaratacaktır. Hem ürünlerin ömrü kısalır hem de kullanıcıların sağlık problemi yaşamasına neden olur. Bakımı yapılmayan ürünlerin daha fazla elektrik tükettiği buna karşılık verimsiz çalıştıkları da görülecektir. Klimaların garanti kapsamında kalabilmesi için yetkili servisler tarafından müdahale edilmesi gerekir.

Klima Periyodik Bakımı

Her işin olduğu gibi klimanın da uzman kişiler tarafından onarılması gerekir. İnverter klima servisi düzenli olarak yapılmalıdır. Kişilerin kendilerinin veya uzman olmayan kişilerin klimaya müdahale etmesi büyük masraflar çıkarabilir. İnverter klimanın montajının da uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.

Klima Montajı

Klima montajı yapılması aşamasında servis elemanları klima montajı için en doğru yeri belirleyecektir. Klima montajı sırasında klimanın en verimli çalışacağı açı belirlenir. Klimanı yakınındaki nesnelerin durumu göz önüne alınır. Klimanın alan içindeki hiç kimseye direk gelmemesi sağlanır. Klimanın dış ünitesinin asılacağı yer göz önüne alınır. Mekandaki pencerelerin konumu bile dikkate alınmaktadır.

Klimanın kullanım şeklini de bilmek gerekir. İnverter klima servisi kullanım konusunda da bilgi verir. Isıtma ve soğutma derecelerinin iyi ayarlanması gerekmektedir. Klimanın sürekli kullanılması da sorun yaratacaktır. Bu nedenle kullanım sırasında arada ürünü dinlendirmek gerekir. Klimanın kumandasının üzerindeki bilgileri doğru bilmek gerekir. Servis elemanları kullanım ile ilgilide bilgi vermektedir.

Klima Montajında Önemli Noktalar

İnverter klima montajı sırasında klimanın yıl boyu doğru seviyede çalışması planlanır. Montaj aşaması bu açıdan önemlidir. Klimanın kurulum yerinin yüksek verimle iklimlendirme sağlamasını hedeflemektedir. Klimanın düşük enerji harcaması da kurulacağı yere bağlı olmaktadır. Arızalanmaması için doğru yere montajı yapılmalıdır.

İnverter Klimalarda Yaşanabilecek Arızalar

İnverter klimalarda en çok yaşanan arıza elektronik kart arızaları olmaktadır. Elektronik kart arızaları elektrik şebekesi, montaj hataları, periyodik bakımın aksaması nedeniyle olabilir. Klimanın ara bağlantıları, elektromanyetik alana maruz kalma nedeniyle de arızalar olabilmektedir. Günümüz teknolojisi hızla gelişmekte ve bu gelişim ürünlere yansımaktadır. Ama yine de bazı arızalar yaşanmaktadır.

İnverter bir klima pek çok kez güç problemleri yaşayabilir. Elektrik santralleri sürekli olan elektrik gücünü temin edemeyebilir. Güç problemleri de cihazın donanımlarına zarar verir. Kart yanması veya mikroçiplerin zarar görmesi sorunu yaşanabilir. Bu durumda uzman bir İnverter klima servisi tarafından müdahale yapılmalıdır.

İnverter Klima Servisi Ne İş Yapar?

İnverter klima servisleri, klima tamiri ve klima bakımı yaparlar. Klimanın doğru ve verimli çalışması için yetkili teknik servis tarafından monte edilmesi gerekir. Klimanın iç ünitesi dışında dış ünitesinin de montajı dikkatli yapılmalıdır. Dış ünitenin iklim koşullarından en az etkileneceği bir yere konması gerekir. Dış üniteler buhar, yanıcı gazlar veya ısı kaynaklarından uzakta olmalıdır.

Klima Periyodik Bakımının Önemi

Klimanın verimli çalışması için periyodik bakımların yapılması gerekir. Evlerde kullanılan klimalar yılda 2 kez bakıma alınmalıdır. İşyerleri gibi daha kalabalık olan yerlerde ise yılda 4 kez bakım yapılması gerekir. Bakım yapılan klimaların kullanım ömrü uzar. Ayrıca klimaların daha verimli çalışması ve daha az elektrik tüketmesi sağlanır. Yıllık bakımları yapılan klimalar kullanıcıların sağlıklı olmaları açısından da önem teşkil eder.

Klima bakımı sırasında eskiyen, yıpranan bozulan parçalar tamir edilir. Tamir edilemeyecek olan parçalar ise yenileri ile değiştirilir. Yenilenen parçalarında garantili olması önemlidir. Periyodik bakım sırasında İnverter klima servisi pek çok noktayı kontrol eder. Klimanın yeteri kadar soğutma veya ısıtma yapıp yapmadığına bakılır. İç ve dış üniteler kontrol edilir. Elektrik akımının kontrolü yapılır.

Klima Periyodik Bakımının Aşamaları

Klimaların hava filtrelerinin de düzenli olarak değişmesi gerekir. Bu şekilde klimanın verimli çalışması sağlanır ve ortamdaki kişilerin daha sağlıklı olmasına imkân yaratılır. Zamanında yapılmayan klima bakımları mekanlarda yangın sorunu bile yaratabilir. Klima bakımını yapacak olan kişilerin konusunda uzman kişiler olması gerekir. Zamanında yapılan klima bakımı sayesinde olası büyük sorunlarında önüne geçilmiş olur. Klima bakımının aksatılması ise büyük sorunlara yol açar.

Klima bakımını yapan kişiler bu konuda eğitim almış kişiler olmalıdır. Konusunda uzman olmayan kişilerin yapacağı müdahaleler çok büyük sorun yaratabilir. Klima bakımı sırasında elektrik sistemi kontrol edilir. Elektrik kaçağı denetlenir. Bağlantı kabloları gözden geçirilir. Klimanın genel verimliliği ölçülür. Genel verimliliği etkileyen bir durum varsa tespit edilir. İç ünitelerin hepsi gözden geçirilir. Klimalardaki elektrik kartları büyük önem taşımaktadır.

Klimaların boru hattı izolasyonu gözden geçirilir. Aşınmış kablo olup olmadığına bakılır. Hava filtrelerinin değişmesi gerekir. Düzenli olarak hava filtrelerinin değişmesi veya temizlenmesi gerekmektedir. Hava filtrelerinin bakımının yapılmaması verimsizlik dışında mekânda hastalık yaratabilir. Temizlik aşamasında özel klima ilacı kullanılır. Klima ilacı basınçlı su ile birlikte uygulanır. İç ünite evoparatörü adı verilen kısım özel sıvılarla dezenfekte edilir. Bu işlemin amacı ısı transferini daha iyi hale getirmektir.

Isıtma veya soğutma işleminin verimli olarak sağlanması hedeflenir. Bu işlemle aynı zamanda hava geçişinin daha rahat olması sağlanır. İç ünitenin temizliği yanında dış ünitenin temizliğini de yapmak gerekir. Dış ünitede kondenser temizliği yapılır. Kondenser temizliği ile dış ünitenin ısı transferi daha iyi noktaya gelir. Klimanın gaz seviyesinin de bakım sırasında kontrol edilmesi gerekir. Gaz seviyesi düşük olduğu takdirde ilave edilir. Klimaların bakımı mutlaka yetkili servisler ve uzman ekipler tarafından yapılmalıdır. Uzman olmayan ellerde ürün zarar görecektir. İnverter klima servisi İklimsel Klima İstanbul genelinde hizmet vermektedir.