Kapat
Osmaniye Mah. Çağlar Sok. No: 2 Bakırköy / İstanbul
(0212) 909 97 72 info@klimaservisimerkezi.com.tr
VRF Klima Servisi

VRF klima servisi İklimsel Klima İstanbul genelinde hizmet vermektedir. Değişken Soğutucu Akışkan Akışı (VRF) olarak bilinen bir klima sistemi ilk olarak Daikin tarafından 1982'de icat edildi. VRF sistemleri, daha geleneksel klima sistemleriyle aynı şekilde dış kondenser üniteleri ve iç fan coil üniteleri kullanan hava soğutmalı ve soğutucu bazlıdır. Ancak, tüm alana hava pompalayan büyük bir ünite yerine, bir VRF HVAC sistemi, ayrı ayrı kontrol edilebilen ve tek bir sisteme geri bağlanabilen birkaç küçük hava işleyici içerir. Değişken soğutucu akışı terimi, sistemin bu küçük hava işleyicilerin her birine akan soğutucu miktarını kontrol etme yeteneği sağlaması gerçeğinden gelir.

VRF Sistemi Çalışma Prensibi

VRF sistemi, bir bina boyunca yerleştirilebilen birden fazla ünite içerir. Bu, belirli bir iç üniteye gönderilen soğutucu akışkan hacminin manuel veya otomatik olarak değiştirilmesiyle, bir binadaki her farklı bölgenin soğutma veya ısıtma ihtiyaçlarını tam olarak karşılamanın mümkün olduğu anlamına gelir. Bu, binanın kullanılmayan alanlarını ısıtmak veya soğutmak için daha fazla harcama yapmaktan kaçınırken, soğutma veya ısıtma gücünü en üst düzeye çıkarma yeteneği sağlar.

VRF Türleri Hakkında

Esasen iki yaygın VRF türü vardır, bunlardan biri herhangi bir zamanda yalnızca soğutma veya ısıtma sağlarken; tüm bölgelerin aynı anda değil de soğutulacağı veya ısıtılacağı anlamına gelir. Diğer sistem, hem soğutma hem de ısıtmanın aynı anda gerçekleşmesine izin verir. İklimsel VRF Klima Servisi terimi ile VRF sistemleri, evinizde muhtemelen sahip olduğunuza çok benzeyen doğrudan genişleme bölünmüş sistemlerin esasen daha büyük, daha karmaşık versiyonlarıdır.

VRF Sistemi Bakım Hizmetleri

VRF Sistemleri "2 borulu" ve "3 borulu" olarak ikiye ayrılır. 2 borulu bölgeli soğutma veya ısıtma sağlarken, 3 borulu sistem aynı anda bölgeli ısıtma ve soğutma yapabilir. 3 borulu sistem popülerdir, çünkü yıl boyunca birçok bina bazı bölgelerde soğutmaya ihtiyaç duyarken diğerlerinde ısıtmaya ihtiyaç duyar. IT ekipmanının ısı üretimi ile bitişik odalar arasında bile zıt ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. 3 borulu sistem, soğutma işlemlerinden kaynaklanan fazla ısıyı (ve tersi) gerekli olan alanlara dağıtarak bu ihtiyaçları karşılar. Bu verimlilik, geleneksel sistemlere göre üçte bir oranında enerji tasarrufu sağlar.

Sıcaklığı kontrol etmeye yardımcı olmak ve diğer konular için VRF Klima Servisi olarak, bakım ve onarım işlemlerinde sizlere hak ettiğiniz kaliteli hizmeti vermekteyiz. Bu sistemlerin en doğru şekilde ve ani arızalardan kaçınması için mutlaka rutin bakımı yapılmalıdır. Rutin bakım işlemlerinde ise oldukça kapsamlı olan bu sisteme özenli ve disiplinli bir yaklaşım sergilenmelidir. Müşteri memnuniyetini her daim ön planda tutan tecrübeli ve işinde profesyonel olan servisimizden gerekli desteği alabilirsiniz.

VRF Rutin Bakımın Önemi

Sunulan hizmette uzmanlarımız, günün farklı saatlerinde bir binanın farklı bölümlerinde sıcaklık değişimlerine izin veren teknolojileri kontrol eder. Tanımlanmış endüstri standartlarına uygun olarak, yetenekli ve deneyimli profesyonellerimiz bu hizmeti sağlamak için en son makine ve araçları kullanır. Sunulan hizmet, güvenilirliği ve zamanında tamamlanması nedeniyle siz değerli arkadaşlarımızın beğenisini kazanmıştır. Rutin bakım, dahili düğümlerin ani bir şekilde bozulmasını ve ekipman arızasını önlemeyi sağlar. Teşhis sırasında sorunların zamanında tespiti ve ortadan kaldırılmasına yönelik geniş bir hizmet yelpazesi gerçekleştirilir. Bakımın zamanında yapılması sonucunda;

  • Soğutma kapasitesini ve işletme güvenliğini artırır,
  • İç montajların hizmet ömrünün uzatır,
  • Finansal giderleriniz en aza indirgenir.

Dış Ünite Bakımı

Dış ünitenin bakımı, sürgülü vana ve ayar elemanlarının kontrolü, sistemdeki basınç okuması, ünite temizliği, yağ doldurma, fanın çalışması sırasında gürültü ve titreşimin ortadan kaldırılması, dahili düğümlerin kontrolü ve ayarlanmasıdır.

Dahili Ünite Bakımı

Dahili düğümlerin bakımı, ısı yalıtım düğümlerinin ve freon boru hatlarının durumunun kontrolü, drenaj sistemlerinin yıkanması, kontrol cihazlarının teşhisi, farklı koşullarda sistemlerin test edilmesidir. VRF Klima Servisi uzmanlarımız her türlü endüstriyel klimanın teknik bakımı ile donatılmıştır. İç ve dış ünitelerin bakımı için eksiksiz bir hizmet yelpazesi sunmaktayız.

VRF Sistemi Tamir İşlemleri;

Eşzamanlı bölgesel soğutma ve ısıtma kontrolünün faydalarının yanı sıra, VRF klima sistemleri, tasarımlarında esnek ve modüler olmaktan da yararlanır. Genel sistemin kapasitesini artırmak ve dolayısıyla ısı geri kazanım olasılığını artırmak için bir dizi dış ünite birbirine bağlanabilir. İç üniteler birçok tipte ve boyutta gelir ve bu da onları çoğu uygulama için uygun hale getirir. Sınırlı alanın olduğu durumlarda, sistemler, hava dağıtım kanallarına olan ihtiyacı en aza indirecek veya tamamen ortadan kaldıracak şekilde tasarlanabilir, bu da onları uygulama açısından uygun maliyetli ve kurulumu daha kolay hale getirir.

VRF Arıza Nedenleri

VRF sistemlerinde görülen en önemli arızalar genelde kurulumdan kaynaklıdır. Bu yüzden kurulum söz konusu olduğunda seçtiğiniz firmaya çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Kurulum işlemlerinde de sizlere en kaliteli hizmeti sunmaktayız. Genel arızalarda ise uzun yılların verdiği deneyimimiz sayesinde, VRF onarım hizmeti vererek müşterilerimize yardımcı oluyoruz. Servisimiz, arızalı parçanın yeni parça ile onarılmasını içerir. Yüksek vasıflı profesyonellerimiz, özel ihtiyaçlarını anlamak için müşterilerle koordinasyon içinde çalışır ve maksimum müşteri memnuniyeti elde etmek için onlara adapte olur.

VRF Sistemleri Kurulum;

VRF sistemleri genellikle, değişken motor hızını desteklemek için kompresöre bir DC invertör ekleyen bir klima invertörü ile kurulur. Bu, basitçe bir açma/kapama işlemi gerçekleştirmek yerine değişken soğutucu akışına izin verir. Değişken hızlarda çalışabilme kapasitesine sahip olması, VRF ünitelerinin sadece gerekli hızda çalışması anlamına gelir ve bu sayede önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanır. Kullanıcı yerel uzaktan kumandası aracılığıyla iç ünitelerden birini “AÇIK” konuma getirdiğinde, dış ünite ile iletişim kurulur ve çalışmaya başlar.

Dış ortam sıcaklığını, iç mekan gereksinimlerini (çalışma modu, ayar noktası sıcaklığı) inceleyecek ve kompresörü iç mekan gereksinimlerini karşılamak için gereken kesin seviyede çalıştırmaya devam edecektir. Başka bir iç ünite açıldığında, dış ünite tüm iç ünitelerden gelen gereksinimleri yeniden hesaplayacak ve yeni gerekli talep seviyesini karşılamak için kompresörün çıkışını artıracaktır. VRF sistemleri için doğru kurulum oldukça önem arz etmektedir. Sisteminizin kurulumu ve diğer konular için VRF Klima Servisi kapsamında bizimle iletişime geçebilirsiniz.