Kapat
Osmaniye Mah. Çağlar Sok. No: 2 Bakırköy / İstanbul
(0212) 909 97 72 info@klimaservisimerkezi.com.tr
Arnavutköy Klima Servisi

Arnavutköy Klima Servisi olarak sizlere klima konusundaki her tür sorunda yardımcı olacağız. Klima, diğer HVAC bileşenlerinden çok daha hızlı arıza durumuna geçen bir cihazdır. Bir klimanın ortalama ömrü yaklaşık 10 yıldır. Fakat düzenli bakım sayesinde bu süre uzayabilir. Klimalardaki aşınma ve yıpranmanın sebebi genel olarak düzenli muayenesini sağlamadaki ihmal nedeniyle gerçekleşir.

Klima Bakımının Önemi

Ev ya da ofislerinizdeki en önemli cihazlardan birinin planlı bakımını ihmal ettiğimizde, klimanın işlevsellik sorunları geliştirmesine neden olur. Bu, üniteyi onarmak veya değiştirmek için profesyonel bir ekibe ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Fakat öncesinde klimanıza yaptıracağınız bakım ile ani arızalardan kaçınabilirsiniz.

Klimanızın bakımını yaparsanız, yalnızca enerjiden tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda ömrünü uzatır ve maliyetli erken değiştirmeyle paradan tasarruf edersiniz. Klima ünitenizin bakımı enerji verimliliği, konfor, genel kullanıcı sağlığı ve genel ünite işlevi açısından önemlidir. Düzgün çalışan bir klima havadaki fazla nemi giderir. Bu nedenle her daim konforlu bir hava akışı sağlanacaktır. Diğer yandan kirli klimalar veya yanlış çalışan sistemler, alerjileri ve astımı alevlendirebilecek küf gibi mikroorganizmaların büyümesine yol açabilir.

Hava Filtrelerinin Temizlenmesi

Hava filtrelerinin temizliğini gerçekleştirmek oldukça kapsamlı bir iştir. Genel ünitenizin işlevselliğini optimize etmek çok önemli olduğundan bunlar rutin bakım gerektirir. Çünkü bu filtreler soğuk hava üretimini engelleyen pislik ve toz biriktirir. Oldukça hassas oldukları için temizleme işlemi sırasında filtreye herhangi bir zarar gelmemesi gerekmektedir.

Folyo Temizleme

Tıpkı hava filtreleri gibi ünitenin iç zarına yerleştirilmiş çok sayıda bobin bulunmaktadır. Bu bobinler enkaz veya toz nedeniyle tıkanır. Ayrıca düzenli olarak temizlenmezse paslanmaya başlayabilirler. Ayrıca bu serpantinleri amaca özel tasarlanmış bir temizlik maddesi kullanarak temizlenmelidir.

Dış Mekan Bobinin Kontrolü

Ünitenizin işlevselliğini önemli ölçüde artırabilecek bir diğer önemli adım ise dış ünite bataryalarının temizlenmesidir. Bu, ünitenizin ömrünü uzatmak için de önemlidir. Bu dış mekan bataryaları, farklı hava koşullarına maruz kaldıkları için bozulduklarında çalışmayı durdurur veya işlevselliğini bozar.

Klimalarınızın rutin bakımı yapılmadığı takdir de ani arızalar ağır onarım maliyetlerine maruz kalmanıza neden olacaktır. Sizleri ağır maliyetlerden kurtarmak için Arnavutköy Klima Servisi olarak doğru, kaliteli ve hızlı bakım olanakları sunmaktayız.

Klima Kurulumu ve Önemli Hususlar

İnsanların ağır klima değiştirme maliyetine maruz kalmasının ana nedeni, klimanın yanlış veya hatalı montajıdır. Ünitenin bakımına ne kadar dikkat ediliyorsa, ünitenin montajı sırasında da aynı özen gösterilmelidir. İlk olarak alanınız için ihtiyacınız olandan daha büyük bir birim satın alma hatasına düşmeyin. Bu, yalnızca enerji faturalarınızı artırmakla kalmayacak, aynı zamanda konforlu bir oda sıcaklığını korumak için daha fazla bakım ve sık ayarlamalar gerektirecektir.

Ünitenin kurulumunu etkileyen diğer bir husus da kanal sistemidir. Genel kanallar tüm klima üniteleri ile uyumlu olmayabilir. Bu nedenle, uygun olmayan bir kanal sistemi boyutu hava akışını etkileyecektir. Klima kurulumunuz için göz önünde bulundurmanız gereken son husus, soğutucu seviyesidir. Soğutucu akışkan seviyesinin boyut, hava akışı ve kanal çalışmasıyla uyumlu olduğundan emin olmak gerekmektedir. Bu bileşenlerin tümü uyumlu değilse, uygun olmayan soğutucu seviyesi tüm ünitenin işlevselliğini engelleyecektir.

Klima Kurulumunda Profesyonel Çözümler

Klima montajı söz konusu olduğunda yukarıda belirtmiş olduğumuz problemlerle karşı karşıya gelmek istemiyorsanız mutlaka profesyonel bir ekiple çalışmanız gerekmektedir. Arnavutköy Klima Servisi olarak sizlere en ideal klima kurumunu en doğru şekilde sunmaktayız. Ayrıca ev ya da iş yerinize yeni bir klima edinmek istediğiniz taktirde yine bizden tavsiye alabilir ve doğru klima seçiminiz sayesinde hem konforlu hem tasarruflu hem de ani arızalardan kaçınarak keyfinize bakabilirsiniz.

Klima Arızaları

Klima onarımına ihtiyaç duyduğunuzun en kesin işaretlerinden biri, klimanızın garip sesler çıkarmasıdır. Tıkırtı sesleri duyuyorsanız, muhtemelen gevşek bileşenler bu sesin çıkmasına neden oluyor demektir. Ancak, kondansatörünüzde bir şeyin sıkışma ihtimali de vardır. Öte yandan, gıcırtı sesleri duyuyorsanız, kemer kopmuş ya da gevşemiş olabilir. Her durumda arızanın tespiti ve durum değerlendirmesi için teknik servise ihtiyacınız olacaktır. Arnavutköy Klima Servisi profesyonel teknik servisi ise size tam destek verir.

Klimanın Açılıp Kapanma Tekrarı

Bilinen klima sorunlarından bir diğeri ise kısa döngüsüdür. Klimanın çalıştığı, yalnızca birkaç saniye sonra kapanması ve ardından işlemi sürekli olarak tekrarladığı bir çalışma yöntemidir. Bu sadece klimanın istenen sıcaklığı yaratmasının çok uzun sürmesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda enerji israfına da sebebiyet verir. Hal böyle olunca sabitlenmesi gerekir. Kısa döngüye, kontrol panosu sorunları, tıkalı bir hava filtresi, yetersiz soğutucu seviyeleri ve işlevsiz evaporatör bobinleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmayan bir dizi faktör neden olabilir. Çoğu durumda, sorunun kaynağına ulaşmanın tek yolu, bir klima uzmanının klimanızı incelemesini sağlamaktır.

Klimanın Sıvı Sızdırması

Klima tamirine ihtiyaç duyduğunuzun bir başka işareti, kondansatörünüzden sıvı sızıyor olmasıdır. Bu sıvı soğutucu olarak bilinir ve klimanın çalışması için kesinlikle hayati önem taşır. Dışarı sızarsa, klima sonunda tamamen soğuk hava üretmeyi bırakacaktır. Soğutucu akışkan sızıntıları tek bir nedenden dolayı meydana gelir. Bu soğutucu akışkan hatlarının delinmiş olması demektir. Soğutucu akışkan hattı, kondansatörü, genellikle yerden yaklaşık bir fit yukarıda duran ilgili yuvasına bağlar. Fiziksel bir travmayla karşılaşırsa bir sızıntı yapabilir.

Klimanın Yavaş Yanıt Vermesi

Bir termostatta sıcaklık değişikliği yapıldığında, ilgili kliması yaklaşık 30 saniye içinde devreye girmelidir. Klimanızın termostat değişikliklerine tepki vermesi 30 saniyeden uzun sürüyorsa, çözülmesi gereken bir sorun olması muhtemeldir. Termostat sensörleri oldukça basit bir şekilde kirli olabilirken, termostat hatalı veya yanlış kablolara sahip olabilir. Her iki durumda da, klima onarım teknisyeninin hizmetlerinden yararlanmanız gerekmektedir.

Klimadan Kötü Kokular Gelmesi

Klimanızın onarım gerektirdiğinin bir başka işareti de kötü koku yaymasıdır. Klimalar çeşitli nedenlerle kötü kokular yayabilir. Ancak en yaygın koku nedeni küflenmedir. Küf, nemin olduğu yerde büyür. Bu nedenle, klimanıza nem giriyorsa, sonunda içinde de küf görünecektir. Küf sadece klimanızın kendisinde değil, kanal sisteminizde de görünebilir. Bu sorun hafife alınmaması gereken bir sorundur. Ortadan kaldırmak için bir profesyonel ile iletişime geçmelisiniz demektir.

Klimanın İstenen Sıcaklıkları Oluşturması

Siz komut verir vermez açılmasına rağmen, klimanızın sıcaklık değişikliklerine uyum sağlaması uzun sürer ve hatta saatler alır. Eğer öyleyse, muhtemelen bir tür tıkanıklık yaşıyordur. Zamanla hava kanallarının içinde toz ve kir oluşuyor. Biraz toz ve birikinti klimanın performansı üzerinde fazla bir etkiye sahip olmayacak olsa da hava akışını önemli ölçüde kısıtlayabilir.

Klima Sıcak Hava Üflüyor

Klimanızın onarım gerektirdiğinin en kesin işareti, dışarı sıcak hava üflemesidir. Sonuçta, bir klima soğutulmuş havayı dışarı üflemiyorsa bir odayı soğutamaz. Çoğu durumda, sorun kondansatördür. Soğutucu akışkan eksikliği veya arızalı bir evaporatör bobini soğuk hava üretmesini engelliyor olabilir. Neyse ki bu, bizim için çok kolay bir şekilde çözülebilecek bir sorundur.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yaygın arıza türleri ve diğer problemlerde Arnavutköy Klima Servisi olarak sizlere yardımcı olmak isteriz. Kaliteli, güvenilir, uygun fiyat ve garanti kapsamında klimalarınız ilk günkü kadar verimli çalışacaktır. Deneyimli, sigortalı, sertifikalı teknik servisimiz hızlı çözümlerle arıza tespitini anında yapacak, sizleri bilgilendirecek ve onayınızdan sonra onarım işlemine başlayacaktır.