Kapat
Osmaniye Mah. Çağlar Sok. No: 2 Bakırköy / İstanbul
(0212) 909 97 72 info@klimaservisimerkezi.com.tr
Ataşehir Klima Servisi

Ataşehir klima servisi profesyonel ekibi ve aynı gün servis imkanı ile Ataşehirlilere hizmet vermektedir. Ülkemiz farklı iklimleri bünyesinde barındıran bir coğrafyaya sahiptir. Yaz ve kış aylarında klima ihtiyacı yaşanmaktadır. Yazın çok sıcak olan havalarda klima ortamı ferahlatır. Bu durumda ortamda yaşam kalitesinin yükselmesini sağlayacaktır. Kışın ısınma tesisatının olmadığı mekanlarda ise klima ısınma sorununu çözecektir. Isınmanın yeterli olmadığı yerlerde ise destek sağlayacaktır. Klimaların verimli kullanılması için kurulumu, periyodik bakımı, arıza onarımı özenle yapılmalıdır.

Klima Montajı

Klima montajının konusunda uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Uzman ekipler, doğru malzeme ile klima kurulumu yaparlar. Klimanın sağlıklı çalışma süreci klimanın kurulum aşaması ile başlar. Klimanın mekân içinde doğru yere konumlandırılması gerekir. Klima mekânın içindeki pencerelere göre yerleştirilir. Klimanın dış ünitesinin takılacağı yerin yakınlığı da önem taşır. Klimanın bulunacağı yerdeki kişilerin sayısı bile önem taşımaktadır. Ataşehir klima servisi geniş bir kadroya sahiptir.

Klima Bakımının Önemi

Klimanın verimli çalışması ve mekândaki kişilerin sağlığını tehdit etmemesi için periyodik klima bakımı önem taşımaktadır. Oluşabilecek arızaları en aza indirmek için periyodik bakım yapılmalıdır. Ayrıca cihazın çalışma sırasında harcadığı efordan daha fazla yorulmaması için klima bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Klima bakımının profesyonel ekipler tarafından yapılması gerekir. Klima bakımı sırasında gerekli görülen parçaların orijinal ve garantili parçalar ile değiştirilmesi de önem taşır.

Klima Bakımının Avantajları Nelerdir?

Klimanın düzenli bakımını kullanıcılara sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Klima bakımı periyodik olarak yapıldığı takdirde elektrik faturası da daha az olacaktır. Klimanın verimsiz çalışması hem ısıtma veya soğutma yapmasına engel olur hem de elektrik kullanımını arttırır. Klimanın düzenli bakımı yapıldığı zaman, mekânda bulunan kişilerin sağlığı ve güvenliği güvence altına alınır.

Klimanın bakımı sırasında hava filtreleri temizlenmektedir. Hava filtreleri temizlenmediği zaman sağlık sorunları yaratabilir. Filtreler temizlendiği zaman daha temiz hava solunur. Bu durumda kişileri hastalıklardan korur. Klimanın bakımı yapıldığı zaman klimanın ömrü de uzamaktadır. Mevsimlerin sürecini kolay yaşamak için klima bakımına ihtiyaç vardır. Klima bakımı ile ortay çıkabilecek arızaların da önüne geçilmiş olur. Klima kullanılan alanlara daha konforlu alanlar olmaktadır.

Klima Onarım Servisi

Klimada herhangi bir sorun yaşandığında yetkili servise başvurmak gerekmektedir. Kişilerin ilk aşamada kendilerinin de yapabileceği bazı müdahaleler olabilir. Ama klimanın açılması veya onarılması süreci uzman ekiplere bırakılmalıdır. Bu şekilde davranılmadığında daha ciddi maliyetler çıkabilir. İlk bakım sırasında çözüm bulunmazsa mutlaka servise başvurmak gerekir. Hatalı ellerde kliman garanti dışı kalabilir. Klimada bir arıza tespit edildiğinde klimanın çalışmasını durdurarak eleman çağırmak gerekir.

Klimanın Çalıştırılması

Klimada çeşitli sorunlar olabilir. Klimadan yanık kokusu geldiği durumda klimanın çalışmasını durdurmak gerekir. Klima servis elemanı klimanın nasıl çalışması gerektiği konusunda da bilgilendirme yapılmaktadır. Klimaların kullanım prensipleri bulunur. Klimanın çalıştırılacağı sıcaklık servis elemanı tarafından bildirilir. Klimanın sürekli çalıştırılması da sorun yaratmaktadır. Klimanın dinlendirilerek çalıştırılması gerekir. Ataşehir klima servisi elemanları bir telefon uzağınızdadır.

Duvar Tipi Split Klima

Türkiye'de en çok duvar tipi klima kullanılmaktadır. Split klima iç ortamda ısı alışverişi gerçekleştiren iç ünite ile dış ortamda ısı alışverişi yapan dış üniteden meydana gelir. İki ünite arasında ise soğutucu akışın alışverişini yapan bakır boru tesisatı vardır. Bu tesisat yoğuşan suyun dışarı atılmasını sağlayan tahliye borusudur. Ayrıca iç ve dış ünite arasında enerji geçişini sağlayan elektrik kabloları bulunmaktadır. Montaj aşamasında iç ve dış ünitenin en uygun yere monte edilmesi gerekir.

Duvar tipi klimada iç ve dış üniteler arasında bakır boru tesisatı vardır. Ayrıca drenaj tesisatı ve elektrik tesisatı belirli kurallara uyularak yapılmalıdır. Doğru şekilde yapılan servis montajı ile yüksek verim sağlanır. Klimalar arıza yapmadan uzun yıllar sağlıklı olarak çalışırlar. Montaj aşamasında bazı noktalar dikkat etmek gerekir. Yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir. Bu dönemlerde klima hayat kurtarıcı olarak görülmektedir. Çok sıcak olan ortamlar kişilerin yaşam kalitesini ve çalışma verimliliğini düşürmektedir.

Klimalar sayesinde dış ortam değişkenlikleri dikkate alınmadan iç ortamdaki nem, hava kontrol edilir. Klimalar merkezi veya bireysel sistemler olarak kullanılabilmektedir. Her sistemin bakımı farklılık göstermektedir. Merkezi sistemler daha kalabalık yerlerde genellikle iş yerlerinde veya devlet dairelerinde kullanılmaktadır. Evlerde veya küçük çaplı iş yerlerinde split klima tercih edilmektedir. Büyük salonlarda ve geniş alanlarda ise salon tipi klima kullanılmaktadır.

Günümüzde klima yaşam alanlarının vazgeçilmez parçası olmuştur. İklimlendirme cihazlarından olan klimalar, ortamın havasını istenildiği şekilde değiştirmeye olanak sağlar. Hem ısıtma hem de soğutma için kullanılan klimaların verimli çalışabilmesi için düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Klima bakımı sırasında klimanın genel kontrolü yapılır. Ayrıca bakım sırasında temizliğin yapılması söz konusu olur. Ataşehir klima servisi bu konuda uzman ekiplerden oluşur.

Klima Bakımının Önemi

Klima bakımı sırasında temizliğin dışında cihazın mevcut arızaları tespit edilir. Klima bakımı sırasında ilerde oluşabilecek arızalarda tespit edilir. Böyle bir durumda gerek duyulursa arızaya ek ücret karşılığında müdahalede de bulunulmaktadır. Klimalar yaz aylarında da kış aylarında da kullanılmaktadır. Klimaların evlerde ise yılda 2 kez bakımının yapılması gerekir. Yaz ve kış dönemlerinin başında bakım yapılması yeterli olacaktır. İşyerleri veya kalabalık yerlerde ise yılda 4 kez bakım yapılmalıdır.

Klima bakımında adım adım gidilmektedir. Klima bakımında ilk önce cihazın dış kısmı temizlenir. İkinci adımda da klimanın serpatin bölümü temizlenir. Ardından soğutucu akışkanın kaçak kontrolü gerçekleştirilir. Klimanın iç temizliğinin de yapılması gerekir. Tüm elektriksel bağlantılar gözden geçirilir. Elektriksel devrelerin tümü çalışır durumdayken akım kontrolleri yapılır. Elektronik kart soketleri kontrol edilir. Klimada fan bölümünün sağlıklı çalışması çok önemlidir. Bakım sırasında bu kontrolde yapılır.

Klimalarda bakır boru hatları bulunur. Bakır boru hatlarının sağlıklı olması sağlıklı çalışma açısından önem taşır. Bakır boru hattında kaçak veya ezik olmaması önem taşır. Bakır boruların izolasyonunun sağlıklı olması önem taşır. Bakır boru hattını sabitleyen kelepçe kontrolleri uzman ekip tarafından yapılır. Klima kontrolleri oldukça kapsamlı kontrollerdir. Klimanın herhangi bir sızdırma yapıp yapmadığına bakılır. Ataşehir klima servisi her türlü bakımı yapar.

Klima Çalışırken Klima Bakımı Yapılması

Klimanın bakımı çeşitli aşamalarda yapılmaktadır. Klimanın çalışması sırasında çalışma değerleri kayıt altın alınır. Bu bir verimlilik ölçütüdür. Dış ve iç ünitenin hav üfleme değerleri kontrol edilir. Dış ve iç hava sıcaklı değerleri denetlenir. Klimalarda alçak ve yüksek basınç değerleri tespit edilir.

Klima Bakımı Yapılmazsa Sonuçları Ne Olur?

Klima bakımı yapılmazsa klima verimsiz çalışır. Klimanın verimsiz çalışmasının yanı sıra yüksek elektrik faturaları ödemek zorunda kalınmaktadır. Klimanın çalıştığı mekânda bulunan kişiler sağlık sorunları yaşayabilir. Klimanın bakımı yapılmadığı zaman cihazın ömrü de kısalacaktır. Bakımsız olan klima kısa sürede arıza yaratacak ve normalden yüksek masraflar çıkaracaktır. Ataşehir klima servisi sayesinde klimaların ömrü uzayacaktır.

Klima Bakımının Uzman Kişiler Tarafından Yapılması

Bakımının uzman ekipler tarafından yapılması gerekir. Uzman olmayan kişilerin yapacağı onarım daha büyük sorun ve masraflara yol açacaktır. İnternet üzerinden servis sağlayıcıları ulaşmak ve yorumları okumak mümkün olmaktadır. Klima bakımına gelen kişilerin doğru malzemelere sahip olması bilgileri kadar önem kazanmaktadır. Hizmet sektöründe müşteri memnuniyeti önemli olmaktadır.