Kapat
Osmaniye Mah. Çağlar Sok. No: 2 Bakırköy / İstanbul
(0212) 909 97 72 info@klimaservisimerkezi.com.tr
Başakşehir Klima Servisi

Başakşehir klima servisi İklimsel Klima Başakşehir sakinlerine klima bakımı, klima tamiri hizmetleri sunmaktadır. Sıcak yaz günleri veya kışın soğuk günlerinde kapalı mekanlarda klima ihtiyacı olmaktadır. Kışın klima dışında da ısınma alternatifleri bulunur. Fakat sıcak günlerde serinlemek için en etkili yöntem klima olmaktadır. Klimaların verimli çalışması için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli bakımı yapılmayan klima sistemleri sağlıklı çalışmayacaktır. Bu durum hastalıklara neden olacağı gibi elektrik tüketimini de arttırır. Ayrıca yangın gibi sorunlara yol açabilir.

Klima Bakımının Yapılması

Klimalar arızalandıkları zaman bakımının yapılması gerekmektedir. Bakımını yapacak olan kişilerin konusunda uzman kişiler olmasına özen göstermek gerekir. Başakşehir klima servisi konusunda uzman ekiplerle çalışır. Arıza ve periyodik bakım konusunda doğru adres olduğu bilinir. Tamir ve bakım işleri kolay değildir. Amaç klimanın uzun süre ve sağlıklı çalışması olduğu zaman doğru adrese başvurmak gerekir.

Klimalara Neden Bakım Yaptırılmalı?

Klimalar sistem olarak gazlarla havayı ısıtan veya soğutan sistemlerdir. Klimanın gazı azaldığı zaman ise ısıtma veya soğutma kapasitesi düşer. Bu durumda klima verimli çalışmaz. Bulunduğu ortamda yeterli ısıtma veya soğutma işlemini yapamaz. Ama elektrik tüketimi yüksek olmaya devam eder. Bu da elektrik faturalarına yansır.

Klimaların hava filtreleri bulunmaktadır. Bu filtreler sayesinde klimalar ortama temiz hava sirkülasyonu sağlarlar. Ama bu filtreler toz tuttuğu zaman klimanın ortama yaydığı hava kalitesi düşer. Bu da ortamdaki kişilerin sağlığını olumsuz olarak etkiler. Ayrıca tıkanan filtreler nedeniyle klima yeterli hava üflemesi yapamaz. Klimaların filtrelerinin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Bunu da ancak konusunda uzman kişiler yapabilir.

Klima temizliğinin zamanında yapılmaması sağlımızı olumsuz yönde etkiler. Verimsiz çalışma ve elektrik faturasının artmasına neden olur. Klima bakımının düzenli yapılmamasının yarattığı sorunlar bununla da sınırlı değildir. Elektrik tesisatlarında sorun oluşturabilir. Meydana gelen arızlar sonucunda elektrik kaçağı, yangın çıkması veya çarpılma sorunları yaşanabilir.

Klima Montajı

Klima servisleri klima konusunda uzman kişiler ile çalışmalıdır. Klima servisinde çalışan yetkili kişinin klima konusunda pek çok konuya hakim olması gerekmektedir. Klima servisi elemanı klimanın kurulumunu bilmektedir. Klimanın mekan içerisinde kurulacağı en uygun yeri klima servis elemanı bilir. Klimanın kurulduğu yere göre verimliliğinin belirlenmesi servis elemanının sorumluğudur.

Ayrıca dış ünitelerin bağlanacağı yere göre klimanın konumlandırılması gerekir. Başakşehir klima servisi elemanları bu konuda yetkindir. Klimanın bulunduğu odayı kullanacak kişi sayısı bile klimanın verimliliğini arttırmaktadır. Klima odada bulunan diğer cihazlara göre konumlandırılır. Ayrıca pencerelerin yeri göre tespit yapılır.

Klima Dış Ünite Montajı

Klima montajı yapılırken sadece iç ünite olarak düşünülmemelidir. Klima kurulumu sırasında dış ünitenin kurulmasına da özen göstermek gerekmektedir. Dış ünite montajı sırasında ünitenin korumalı bir bölgeye yerleştirilmesi gerekir. Dış ünitenin kurulumunun yapıldığı yerlerde yancı gaz, ısı kaynağı gibi tetikleyici ögeler bulunmamalıdır. Klimanın usta olmayan kişiler tarafından kurulumu sonrası klima garanti dışı kalabilir. Başakşehir klima servisi bu konuda titiz çalışır.

Çalışan her sistem gibi klimalarında parçaları zaman içerisinde eskiyebilir. Aşınan parçaların değişmesi, elektrik akım sisteminin kontrolü gibi konular teknik ekip tarafından yapılmalıdır. İç, dış ünitelerin düzenli kontrolü kişilerin kendilerinin yapabileceği işler değildir. Doğru teknik bakım ile klimaların sağlıklı çalışması sağlanır.

Klimanın Sağlıklı Çalışmasını Etkileyen Faktörler

Klimaların sağlıklı çalışması önem teşkil eder. Zamanında bakımı yapılmayan klimalar ise sağlıklı çalışmazlar. Klima bakımını yapan kişiler bakım sırasında klimanın tüm parçalarını gözden geçirir. Tüm parçaları inceler. Onarım yapılması gereken bir durum var ise onu tespit eder. Parça değişimi gerekiyorsa orijinal ve kaliteli parça ile değişim yapar. Kullanıcılara parça garantisi sunar. Hatalı parça değişimi hem verimi düşürür hem de kazalara davetiye çıkarır. Başakşehir klima servisi bu konuda güven tesis eder.

Klima Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Klimadan yeterli verimi alabilmek için klima kullanımını da bilmek gerekir. Donanımlı servis elemanları bu konuda da doğru bilgilendirme yapabilir. Klimanın çalıştırılması derecelerini bilmek gerekir. Çok düşük ısıda çalıştırılan klimalar hastalıklara davetiye çıkaracaktır. Yüksek derecede çalıştırmakta klimaya zarar verebilir. Sürekli çalıştırılan klimalar arızalara yol açmaktadır. Tüm bu bilgiler servis elemanları tarafında verilir.

Klimaların Bakım Süreci

Klimaların bakım sürecinde iç üniteler kontrol edilir. Klima bakımı sırasında belirli bir prosedürün izlenmesi gerekir. Bakım adımlarının hiç birinin atlanmaması gerekir. İç ünitelerin bakımı sırasında elektrik akımı ölçülerek, elektrik kaçağı, voltaj değeri gibi konular incelenir. Klimaların ünitelerinde elektronik kartlar bulunmaktadır. Bu kartların durumu kontrol edilir. İç ünitelere bakılarak aşınma parça olup olmadığı denetlenir.

Klimanın bakım süreci oldukça detaylı olmaktadır. Klimanın verimliliğini etkileyebilecek her nokta gözden geçirilir. Klimanın boru hatlarını izolasyonunun gözden geçirilmesi gerekir. Herhangi bir kaçak durumu olup olmadığına bakılır. Aşınmış kablolar varsa durumuna göre onarılır ya da değiştirilir. Bu şekilde herhangi bir kısa devre olayının yaşanması engellenir.

Klima Filtre Temizliği

Klima bakımında önemli bir noktada filtrelerin temizliği olmaktadır. Klima filtrelerinin özel solüsyonlarla temizlenmesi gerekir. Klima filtre temizliği sırasında basınçlı su ve klima ilacı kullanılır. Özel hazırlanan ürünler ile iç mekanizma dezenfekte edilir. Bu işlem sayesinde hava geçişi sağlanır. Isı transferi sağlıklı olur. İç ünitenin temizliği yanında dış ünitenin de temizliği yapılır. Tüm bu işlemleri uzman kişilerin yapması gerekir.

Uzman olmayan kişiler hem ürüne hem de kişilerin sağlığına zarar verebilir. Başakşehir klima servisi bu konuda uzman kadrolara sahiptir. Klimaların gaz seviyesinin kontrol edilmesi gerekir. Gaz seviyesi ölçümlendikten sonra gerekli görülürse ilave yapılır. Gaz seviyesi ölçümü için doğru ürünlerin kullanılması gerekir.

Klima Kontrol Süreleri

Klimaların belirli zamanlarda kontrol edilmesi gerekir. Düzenli kontrol edilmeyen klimalar sorun yaratır. Klimaların kontrol süreleri ile ilgili bilgilendirmeyi teknik ekipler yapmaktadır. Evlerde kullanılan klimaların yılda iki kere kontrol edilmesi gerekir. Mağaza, iş yeri gibi daha yoğun olan yerlerde kontrollerinde daha sık olması gerekir. Bu tarz kalabalık mekanlarda üç ayda bir kontrol yapılması uygun olacaktır.

Klima Bakımı İle Bakteri Yayılımı Engellenir

Klimaların kullanım oranı giderek artmaktadır. Evlerde veya işyerlerinde kullanımının pratik olması ise bu talebi artırır. Ama verimli sonuç almak için kullanım ve bakım süreçlerine uymak gerekir. Klimalar bakımı yapıldığı takdirde bulundukları ortamların havasını da temizleyecektir. Bu sayede ortamdaki mikropların yayılmasın engel olacaktır. Böylece hastalıkların yayılmasının önüne geçilecektir. Klima bakımı yapılmazsa ortamda bakteri yayılımı görülür.

Klimalar kuruldukları ortamdaki havayı emerek ısıtma veya soğutma yaparlar. Bu sırada ortamda yer alan küçük partiküller klimaya yapışır. Zamanla yapışan toz ve bakteri oranı artar. Bu da ortam için tehlike yaratır. Klima bu aşamadan sonra bakterilerin üreme ortamı haline gelir. Klimanın bu sağlıksız durumu kişilerinde sağlığını tehdit etmeye başlar. Lejyoner hastalığı dene hastalığı tetikler. Bunun dışında üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar.

Klima bakımının düzenli yapılması ile ısıtma ve soğutma gibi işlevleri sorunsuz olarak yapılır. Ortamdaki ısı kontrolü sağlanmış olur. Klima uzun yıllar yüksek performans ile çalışır. Elektrik tüketimi az olur. Ayrıca ortama yayılan kötü kokuların oluşmasının önüne geçilmiş olur. Bu bakımların usta kişiler tarafından yapılması gerekir.

Klimaların farklı modelleri ve çeşitleri bulunur. Her klimanın yapısı birbirinden farklı olmaktadır. Duvar tipi klimaların dışında salon tipi klimalar bulunur. Her birinin çalışma prensibi birbirinden farklıdır. Klimaların bakımı sırasında mevsime göre ısıtma veya soğutma performansına bakılır. Ardından kasa sökülür. Elektrik bağlantıları, drenaj borusu, klima kartı, fan gibi bölümleri kontrol edilir. Tüm bu işlemler konusunda uzman Başakşehir klima servisi tarafından yapılabilmektedir.