Kapat
Osmaniye Mah. Çağlar Sok. No: 2 Bakırköy / İstanbul
(0212) 909 97 72 info@klimaservisimerkezi.com.tr
Avcılar Klima Servisi

Avcılar klima servisi hizmeti veren İklimsel Klima geniş servis ağıyla tüm İstanbul geneline hizmet vermektedir. Günümüzü geçmişten ayıran temel faktörlerden biri teknolojidir. Teknolojiyle beraber akıllı denilen makineler yaşamımızda yer edinmeye başlamıştır. Söz konusu makinelerin bilimsel çalışmalarda kullanılması bir yana günlük yaşamda da önemi büyüktür.

İnsanın konfor alanı geliştirilen teknolojik cihazlarla üst seviyelere çıkarılmıştır. İnsana dair yaşam alanlarını konfor düzeyine yükselten pek çok etken vardır. Bunlar arasında klima da yerini almaktadır. Bu bağlamda faaliyet yürüten İklimsel Klima, hizmet alanını genişletmiştir. Genişletilen hizmet kapsamında Avcılar klima servisi de bulunmaktadır.

Klima Nedir?

Klima insanın yaşam alanındaki fazla ısıyı ve nemi azaltıp, alana taze bir hava sağlayan mekanizmaya denilir. İnsanların yer aldığı ortamların sıcaklık dereceleri, hayati açıdan mühimdir. Aynı şekilde nem oranı da önem taşımaktadır. Çünkü fazla sıcak veya nemi yüksek bir ortamda bunalım hissi yaşanmakta, hatta baygınlık geçirilebilmektedir.

Konfor kelimesi burada devreye girmektedir. Esasında yaşam alanındaki konfordan kasıt, lükslük anlamında değil olması gereken anlamını taşımaktadır. İnsanların bulundukları ortamların belli bir derece sıcaklık ve nemi taşıması gerekir. Bu olması gereken değerler günümüzde klima ile sağlanmaktadır.

Klimanı İşlevi Nedir?

Klima aracılığıyla ortamın sıcaklık değeri ve nem oranı ayarlanabilmektedir. Bir ortamdaki nem oranı arttığı zaman insan vücudu sıcaklık karşısında yavaş bir tepkime vermektedir. Bu yavaşlık hareket kabiliyetini azaltmakta; yorgunluk, halsizlik gibi sonuçlar doğurmaktadır. Birbiri ile eşdeğer ilerleyen sıcaklık ve nem oranı, klima sayesinde gerektiği ölçülere getirilmektedir.

Anlatılanlar neticesinde klimanın tek işlevinin soğutma olmadığı anlaşılabilmektedir. Bu akıllı cihaz aynı zamanda nem oranını dengeleyerek ortamın havasını yinelemektedir. Böylece temiz, dengeli bir ortam meydana getirilmektedir. Böyle ortamların varlığı günümüz sanayi toplumlarında büyük önem taşır. Özellikle hassas bünyeye sahip bebeklerin, çocukların, yaşlıların ve hastaların bu tarz ortamlara ihtiyacı vardır.

Klimanın söz konusu işlevleri yerine getirmesi durumuna iklimlendirme denilmektedir. Bu noktada iklimlendirme işlevini üstlenen klimanın görevlerini açıklamak mühimdir.

Klimanın Görevleri

Klimalar soğutma yahut ısıtma işlevleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Ancak yaptıkları tek şey bunlar olmamaktadır. Söz konusu görevler şu başlıklar altında toplanabilmektedir: Soğutma, ısıtma, nem alma ve ortamın havasını değiştirme şeklindedir. Bu görevleri üstlenen klima aletleri belli kuruluşların hizmeti altında yer almaktadır. İlgili kuruluşlar arasında yer alan İklimsel Klima, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunmaya çalışmaktadır.

Müşteri memnuniyetini gözeten söz konusu kuruluşun şubeleri bulunmaktadır. Bu şubelerden biri Avcılar klima servisi olmaktadır. Klimanın işlevinin ne olduğu yönünde yukarıda açıklama yapılmaktadır. Lakin söz konusu başlıklar altında bu işlevlere dair detaylar verilecektir.

Klimanın Soğutma Görevi

Soğutma işlevi, klimanın toplum genelinde en yaygın olan görevidir. Yaz mevsiminde sıcaklık değerleri ülkemiz genelinde artmaktadır. Özellikle bazı bölgelerde bu artış çok daha fazla olmaktadır. Dolayısıyla serin ortam ihtiyacı da çoğalmaktadır. Bu serin ortamları sağlayan en ideal sistem klima sayılmaktadır.

Klima sistemi ev, iş yeri, otel, kafe, AVM ve benzeri pek çok ortam için kullanılabilmektedir. Buralardaki sıcaklık değeri ve nem oranı istenilen dereceye indirilebilmektedir. Böylece insanlara konfor alanı sağlanmaktadır. Özellikle hastane ortamlarında klimanın önemi daha da artmaktadır. Sıcak hava karşısında hastaların halsiz ve yorgun hissetmemeleri için önlemler alınır. Bu önlemlerin başında soğutma görevi üstlenen klima gelir.

Klimanın Isıtma Görevi

Klimalar soğutmanın yanı sıra ısıtma işlevini de üstlenmektedirler. Bu görevi yerine getiren klimalarda Heat Pump özelliği bulunmaktadır. İngilizce kökenli bu kelime ısı pompası anlamına gelmektedir. Isı pompası barındıran klimalar, kış mevsiminde ısıtmak için kullanılabilmektedir. Özellikle evlerde ve küçük sayılan konutlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Klimanın sahip olduğu ısı pompası nedeniyle odaların sıcaklık değeri olması gereken seviyede tutulabilmektedir. Örneğin bir odanın kış aylarında dahi en fazla 22 derece sıcaklığa sahip olması gerekmektedir. Söz konusu ayarlamayı klima aracılığıyla yapmak mümkündür.

Klimanın Nem Alma Görevi

Bir ortamın sıcaklık ile nem oranın eş güdümlü ilerlediğini belirtmiştik. Bu eşgüdümlülükten dolayı iki kavram birbirine karıştırılabilmektedir. Fakat birbirinden farklı anlamlara ve işlevlere sahiptirler. Nem modu denildiğinde ortamın hava dengesi, sıcaklık modu denildiğinde fazla yahut az ısı değeri anlaşılmalıdır.

Klima nem alma moduna getirildiğinde ortamdaki hava yinelenerek tazelenir. Böylece uygun nem düzeyi sağlanmış olur. Burada termometre değil nemölçer aleti kullanılmaktadır. Çok sıcak günlerde klimanın soğutma değil nem alma görevinin devreye getirilmesi istenir. Çünkü bu sayede daha sağlıklı bir ortam elde edilmiş olunmaktadır.

İklimsel Klimanın bu doğrultudaki hizmetleri ile karşılaşmak mümkündür. Avcılar klima servisi şubesinde ilgili hizmet detayları bulunmaktadır.

Klimanın Ortamın Havasını Değiştirme Görevi

Bu başlık altındaki klimaya ait görev, nem alma ile aynı sayılabilmektedir. Çünkü nemi dengelenen ortam aynı zamanda havası değiştirilmiş anlamına gelmektedir. Ortamdaki kötü ve sağlıksız hava, nem alma modu ile giderilmektedir.

Kötü kokulu ortamlar birçok hastalığın daha da pekişmesine yol açmaktadır. Özellikle astım, bronşit türü rahatsızlıklara sahip bireyler sağlıklı ortamlarda yer almalıdırlar. Doktorlar tarafından önerilen bu ortamlar, klima ile elde edilebilir.

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Kişi klima satın almak istediğinde karşısına pek çok seçenek çıkmaktadır. Bu seçenekler klimanın kullanıldığı alana göre tasarlanması sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Önemli olan doğru seçimi yapmaktır. Dolayısıyla çeşitlerinin ne olduğu ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Klima çeşitleri ortam ihtiyacına binen tasarlandığı için özellik bakımından da farklı olmaktadır. Bu bağlamda isimleri ve nitelikleri üzerinden açıklama yapmak önemlidir. Söz konusu çeşitler şöyle sıralanmaktadır.

Split Klima Çeşitleri

Split şeklinde adlandırılan klima sistemi en az 2 üniteden oluşmaktadır. Bunlar iç ve dış ünitelerdir. Split türü klima duvar tipi klima biçiminde adlandırılabilmektedir. Söz konusu klima farklı biçimlerde isimlendirilmiştir. Bunun nedeni ise iç ünitenin sayı adedi olmaktadır. Tek dış ve iç üniteden meydana gelenlere mono split klima denilmektedir. Mono Latincede tek veya bir anlamını taşımaktadır. Buradan esinlenerek isim verilmiştir.

Tek dış üniteye birden fazla iç ünite eklenmesiyle ortaya çıkanlara multi split klima denilmektedir. Bu klima çeşidi büyük mekanlar için tasarlanmıştır. Ancak ev, işyeri, kafe tarzı mekanlarda da kullanılabilmektedir.

Avcılar klima servisi, klima çeşitleri doğrultusunda müşterilerine gereken hizmeti vermeye çalışmaktadır. 12 yıllık tecrübe neticesinde müşterinin ihtiyacının ne olduğu ve nasıl karşılanması gerektiği bilinci ortaya çıkmaktadır. Bu bilinçle hareket eden firma, sektördeki kalitesi ile bilinmektedir.

Paket Tip Klima Çeşitleri ve İşlevleri

Paket tip klimalar, 'rooftop' adıyla da anılmaktadırlar. Nedeni de iç ve dış ünitenin bir araya getirilmesidir. Bu tarz klimalar belirli ortamlara özel olarak tasarlanmışlardır. İlgili ortamlar havalimanları, geniş ticari binalar, mağazalar, sinema ve tiyatro salonları, lojistik merkezler, konferans salonları olmaktadırlar.

Sözü geçen klima çeşidinin çatı üstü ve düşey-yatay tip olmak üzere iki türü bulunmaktadır. İki türden oluşma sebebi ise üstlendiği işlevden kaynaklanmaktadır.

Pencere Tipi ve Portatif Klima Çeşidi

Pencere tipi klima, tek üniten oluşur. Direkt olarak ortamın penceresine monte edilir. Kişinin isteğine bağlı olarak duvara da monte edilebilmektedir. Bu çeşit klima yüksek sese sahip çalışma mekanlarında, depolarda, şantiyelerde, sera ve atölyelerde kullanılmaktadır.

Portatif klima türü adı üzerinde küçük cihazlara işaret etmektedir. Bu cihazlar mobil klima olarak da adlandırılır. Kolay biçimde taşınabilir ve her mekana monte edilebilir. Yüksek verimliliğe sahip, az enerji tüketen klima türüdür. Avcılar klima servisi sayılan klima çeşitleri üzerinden faaliyetlerini kalite çerçevesinde yürütmektedir.

Kanal ve Kaset Tipi Klima Çeşidi

Kanal tipi klima, kanal ve menfez desteğiyle hava dağılımını sağlar. Dolayısıyla bu isimle anılır. Mekana şık bir görüntü vermeleri açısından oldukça tercih edilmektedirler. Bu klima çeşidi spor salonu, otel, kafe, okul, hastane gibi alanlarda kullanılır.

Kaset tipi klima 4 taraflı soğutma özelliği taşımaktadır. İç üniteleri tavandaki boşluğa, dış üniteleri tavana monte edilmektedir. Bu cihaz hastane, restoran, atölye, seminer salonu, alışveriş merkezi gibi yerlerde tercih edilmektedir.

Avcılar klima servisi İklimsel Klima firmasının bünyesinde yer alan hizmet bölümünde klima servisi, montajı ve bakımı bulunmaktadır. Servis bakımı noktasında klimanın çeşitleri doğrultusunda doğru hizmet verme çabası taşınmaktadır.